No cukurgalvām līdz cukurgraudiem

No cukurgalvām līdz cukurgraudiem

Cukurgalvas – oriģināls cukura produkts

Pirmā forma, kādā tika ražots cukurs, bija cukurgalvas. Tās bija cukura tīrākā forma. Cukura galvas tika gatavotas, lejot tīru niedru cukuru spieķu formas veidnē ar mazu atvērumu apakšā, lai izlietu pāri palikušo šķidrumu. Veidnes tika piekārtas žāvēšanai uz pāris nedēļām, līdz kristāli nosēdās.

 

Veidnes

Persieši cukura žāvēšanai izmantoja izdobtas bambusa nūjas. Ēģiptieši izmantoja stikla cukura galvu veidnes, un ķīnieši bija pirmie, kas izmantoja keramikas veidnes. Eiropieši daudzus gadus izmantoja koka veidnes, bet vēlāk pārgāja uz māla izmantošanu. Tomēr, gan māls, gan koks ir diezgan trausli materiāli, tāpēc ar industrializācijas sākumu to vietā sāka izmantot tērauda vai cinka veidnes. Šīm veidnēm malā bija sprādze, tāpēc tos varēja viegli atvērt un izņemt cukura galvu pēc tās sacietēšanas.

 

Cukura galvas, kas smagākas par 10 kilogramiem

Cukura galvas, svarā starp 5 un 15 kilogramiem. Protams, tāda kvantitāte bija daudz par lielu individuāliem patērētājiem - un arī daudz par dārgu. Tā vietā pēc nepieciešamības tika nolauzti gabaliņi. Lielās cukura galvas bija arī visai apgrūtinošas. Galvas sāka griezt šķēlēs mazumtirdzniecības vajadzībām, tādējādi ar tām rīkoties kļuva vieglāk gan tirgotājiem, gan patērētājiem.

 

Industrializācija un sadalīšana ar centrifūgu

Sadalīšana ar centrifūgu tika ieviesta ap 1900. gadu. Šī metode ļāva cukura masai (massecuite) izžūt ātrāk. Tā vietā, lai piekārtu cukura galvas izžūšanai žāvēšanas istabās, tās tika grieztas centrifūgā to tradicionālajās spieķa formas veidnēs. Kad izžuvušas, tās tika izņemtas no veidnēm un iesaiņotas.

 

Ražošanas beigas

Cukura galvas beidza ražot Dānijā un Zviedrijā ap 1940. gadu. Tā vietā cukurs tika samazināts uz mazām daļiņām, un radās mūsdienu smalkais cukurs. Tirgotāji turpināja pārdot cukuru pēc svara līdz 1955. gadam. Pēc tam cukuru sāka tirgot mums šodien zināmajās 2 kilogramu paciņās.

Dažās vietās joprojām var nopirkt cukura galvas. Mūsdienās tās ir mazākas – svarā apmēram 250 g – un tās tiek importētas no Vācijas

[Avots: Gertrud Helgesson no Arlö Cukura muzeja un Erik Jørgensen no Nakskov Cukura muzeja]

;