Kā tiek pagatavots cukurs no cukurbietēm - Dansukker

Kā tiek pagatavots cukurs no cukurbietēm

 


 

Cukurbiešu piegāde. Pēc ražas novākšanas bietes transportē uz cukurfabrikām.


Izlases veida pārbaudes. Kad bietes piegādātas, tās izlases veidā pārbauda. Audzētājam samaksā atbilstīgi tīro biešu daudzumam un cukura saturam tajās.


Mazgāšana. Bietes nosver un saber lielās kaudzēs. No šejienes tās transportē uz biešu skalotāju, lai no tām noskalotu akmeņus un smiltis.

 


 


 

Griešana. Lai iegūtu cukuru, bietes sagriež graizījumos — mazās skaidiņās, kas izskatās kā kartupeļi frī.


Difundēšana. Lai cukuru ekstrahētu no bietēm, graizījumus skalo 70 °C siltā ūdenī. No masas, kas paliek pāri pēc cukura ekstrahēšanas, (biešu masa) ražo dzīvnieku barību un citus produktus.

 


 


 

Cukura sulas attīrīšana. Siltā cukura sula (jēlsula) satur aptuveni 15 % cukura, taču tajā ir arī 1—2 % piemaisījumu (necukuri), no kuriem sula jāattīra. Cukura sulu attīra ar kalcija hidroksīdu.

 


 


 

No attīrītas sulas iegūst biezsulu. Cukura sulu, kas izskatās kā šķidrs, gaiši dzeltens šķidrums, sauc par attīrītu sulu. Sulu nogādā iztvaicētājā, kurā novāra ūdeni, lai sulu padarītu biezāku. Iegūtais šķidrums, kuru sauc par biezsulu, satur aptuveni 70 % cukura.


Kristalizācija. Biezsulu iesūknē lielās vārīšanas iekārtās, kurās veidojas sīki cukura kristāli.

 


 


 

Centrifugēšana. Biezo, brūno sulu, kuru tagad sauc par kristālmasu, centrifugē, lai balto cukuru atdalītu no brūnā sīrupa. Sīrups atgriežas vārīšanas iekārtā, un to atkal vāra, līdz ekstraktā vairs nav cukura.
 

Melase. Pāri palikušo produktu sauc par melasi. Tās cukura saturs ir pārāk zems, lai iegūtu cukuru. Melasi lieto dzīvnieku barības, rauga un alkoholisko dzērienu ražošanai.

 


 


 

Lietošanai gatavs produkts. Visbeidzot cukuru izžāvē un uzglabā silo. Pēc biešu ražas sezonas silo ir pilni ar cukuru, bet gada laikā tie pakāpeniski iztukšosies, cukuru pārdodot veikaliem, ražošanas uzņēmumiem un eksportējot to.

;